Blachodachówka czy dachówka - czym się kierować przy podjęciu decyzji?

Dachówka czy blachodachówka? Przed takim dylematem staje wielu inwestorów. Każde z tych pokryć dachowych ma swoje zalety, ale i wady. Co będzie lepsze i czym kierować się podejmując decyzję o zakupie?

dachówka

Dachówka - zalety i wady

Dachówka to jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych, które cieszy się sporą popularnością. Przede wszystkim jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały. Nie zagraża mu korozja, silny wiatr czy grad. Dzięki niewielkim rozmiarom, jest łatwy w transporcie, przenoszeniu, a przede wszystkim w montażu. Ponadto dachówka gwarantuje idealną izolację termiczną (co jest istotne szczególnie w słoneczne i upalne dni). Jest również niezastąpiona pod względem izolacji akustycznej. Pod względem estetycznym, dachówka pasuje do niemal każdego rodzaju budownictwa, dostępna jest w różnych stylach, kształtach, kolorach i rodzajach wykończenia - od matowych bo połyskliwe.

Mimo wielu zalet, dachówka ma jednak wady. Po pierwsze cena - dachówka to jeden z droższych materiałów na pokrycie dachu. Dodatkowe koszty generuje też wykonanie mocniejszej więźby - niezbędnej pod stosunkowo duży ciężar dachówek. Oprócz tego dachówka, szczególnie ceramiczna, nie wybacza błędów, dlatego powinna być układana jedynie przez doświadczonych fachowców.

blachodachówka

Blachodachówka - czy warto?

Drugim najczęściej wybieranym materiałem na dach jest blachodachówka. Dużą zaletą tego pokrycia dachowego jest cena. To z pewnością tańszy materiał niż dachówka. Jednocześnie, z racji lekkości, nie wymaga stosowania solidniejszej konstrukcji, co dodatkowo obniża koszty. Jest to zatem idealny materiał do renowacji dachów, których konstrukcja jest starsza i naruszona. Blachodachówka jest także gładka w swojej strukturze, dzięki czemu sprawdza się w miejscach, gdzie występują obfite śnieżyce.

Jak każdy materiał, także blachodachówka ma nieco słabsze strony. Nie sprawdzi się ona w przypadku skomplikowanych układów dachów o zróżnicowanym kształcie. Wówczas wymaga ona wielu cięć i dopasowania do kształtu konstrukcji. Trzeba się również liczyć z kiepską izolacją akustyczną, jeśli w ogóle można o niej mówić w przypadku blachodachówki. Każdy większy deszcz, grad czy nawet podmuch silniejszego wiatru, szczególnie w przypadku mieszkania na poddaszu może się wiązać z nieprzyjemnym dźwiękiem.

Na koniec trwałość - zwykle producenci udzielają około 15-letniej gwarancji. Zdarza się, że pokrycie dachowe blaknie, więc trzeba je systematycznie malować specjalną farbą, a do tego jest podatne na rdzewienie, jeśli nawet w minimalnym stopniu uszkodzona zostanie ochronna warstwa pokrycia.

Dachówka a blachodachówka - co jest lepsze?

Dachówka z całą pewnością sprawdzi się jako pokrycie dachu dwuspadowego. W łatwy sposób można nią pokryć dachy o nieskomplikowanej konstrukcji. Jeśli planujesz w domu poddasze użytkowe, najlepiej wybierz dachówkę ceramiczną - zatrzyma ona więcej ciepła. Ponadto prezentuje się elegancko, stylowo i ponadczasowo. Skomplikowana konstrukcja dachu to jednak wyzwanie dla dużych arkuszy blachodachówki - warto w takim wypadku wybierać dachówkę o niewielkich rozmiarach. Docinanie blachodachówki może być trudne. Oprócz tego blachodachówka jest lżejsza, dlatego można ją położyć na każdą konstrukcję dachową.

Dachówka jest materiałem, który potrafi nasiąkać wodą. Blachodachówka nie przepuszcza wody. Kolejną różnicą jest to, że o ile dachówka nie jest wrażliwa na zmiany temperatur, o tyle blachodachówka potrafi zmieniać swoje wymiary pod wpływem temperatury. Wybór zatem nie jest łatwy, a pokrycie najlepiej dopasować do rodzaju dachu.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*