Blachodachówka na wymiar czy modułowa?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest łatwy. Należy brać pod uwagę jakość i trwałość, ale także cena ma duże znaczenie. Coraz większą popularnością cieszą się blachodachówki. Można wręcz dać tezę, iż z roku na rok ich popularność rośnie. Czas dowiedzieć się więcej na ich temat.

Pokrycia blaszane – funkcjonalność przez wielkie „F”

Pokrycia z blachy sprawdzą się jako wykończenie budynków użytku publicznego, ale i budynków prywatnych. W jednym i drugim przypadku to świetny wybór, tym bardziej że koszty inwestycji są relatywnie niskie, a zyskuje się dobrą jakość i ciekawą estetykę. O pokryciach z blachy można powiedzieć także, że są świetnym wyborem, gdy chcecie wymienić pokrycie dachowe. W tym przypadku nie ma konieczności wzmacniania więźby dachowej. Blachodachówki sprawdzą się w każdym przypadku, wystarczy tylko, że kąt nachylenia wynosi więcej niż 3 stopnie. To trafny wybór nawet do bardzo nowoczesnych budynków. Czas wybrać najlepszą blachodachówkę, skrojoną pod swoje potrzeby.

Blachodachówka cięta na wymiar – co warto wiedzieć?

Blachodachówka cięta na wymiar produkowana jest w postaci długich arkuszy blachy. Mogą one dochodzić nawet do kilku metrów. Wykonywane są pod konkretny wymiar i dostosowywane do projektu. Blachodachówki tradycyjne, jak można się domyślić, najlepiej sprawdzają się w przypadku prostych połaci, gdzie nie występują facjaty i lukarny. Podczas produkcji blachodachówek ciętych na wymiar wykorzystuje się specjalistyczne programy komputerowe i dzięki temu zyskuje się blachy, które są idealnie dopasowane do kształtu dachu. Redukuje to do minimum odpady, ale też sprawia, iż montaż jest niezwykle prosty, wszak nie ma konieczności ich przycinania. Pamiętajcie jednak, aby uważać przy transporcie, gdyż może dojść do uszkodzenia czy naruszenia materiału. Oczywiście podczas montażu trzeba zastosować właściwe akcesoria takie jak: gąsiory, pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe, rynny koszowe czy wiatrownice. Jeżeli zależy Wam, aby blachodachówka idealnie korespondowała z wykończeniem nieruchomości, to nie zapomnijcie o dobraniu odpowiedniego systemu rynnowego.

Blachodachówki modułowe – szybki montaż i dobra cena

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie blachodachówek modułowych. Mają one postać niewielkich arkuszy blachy, które w razie konieczności można docinać już na placu budowy i dobrym fachowcom nie nastręcza to żadnych problemów. W ten sposób można zyskać idealnie dobraną dachówkę, która jest niezwykle prosta w montażu. Niemal od razu po rozpakowaniu dekarz może przejść do pracy. Kolejną zaletą jest fakt, iż nie ma konieczności zatrudniania dużej ekipy budowlanej, gdyż w tym przypadku wystarczą tylko dwie znające się na pracy osoby i już efekt jest świetny. Blachodachówki modułowe to dobry wybór nawet w przypadku skomplikowanych dachów czy nietypowych projektów. Bez problemu można dostosować takie blachodachówki i uzyskać niezwykle nowoczesny efekt.

Przykładem blachodachówki modułowej jest produkt firmy Budmat np. blachodachówka Murano. Wyróżnia się ona pięcioma płaskimi powierzchniami, wzdłużnymi wzmocnieniami oraz sześcioma wypukłymi falami. Specjalnie uformowane naroża zapewniają dokładne przyleganie arkuszy, czego efektem jest idealnie równa połać dachu. Arkusze mają gotowe otwory montażowe wraz z wykonanymi pod kątem leżniami pod uszczelki, co umożliwia bezpieczne i łatwe prowadzenie wkrętarki bez zarysowań powierzchni dachu. Do wszystkich swoich blachodachówek modułowych Murano, Bella Sara, Rialto, Ferrara) firma Budmat oferuje: komplet obróbek blacharskich, systemy rynnowe oraz podsufitkę stalową.

Jeżeli zastanawiacie się, czy lepiej zastosować blachodachówkę na wymiar, czy modułową, to każde z tych rozwiązań ma wiele zalet. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachów lepiej wybrać blachodachówkę modułową.