Dachówka cementowa - zalety i wady tego pokrycia dachowego

Wybór dachówki ma znaczenie, wszak wpływa na funkcjonalność, ale i bezpieczeństwo. Jednocześnie nie ma się co oszukiwać, że cena się nie liczy. Wielu inwestorów szuka takich rozwiązań, które są praktyczne, a przy tym tanie. Czas więc dowiedzieć się więcej o jednym z nich, a więc dachówce cementowej. Jakie są wady i zalety tego pokrycia dachowego?

Dachówki - dlaczego wybór tych cementowych jest dobrym rozwiązaniem?

Wybór pokrycia dachowego niewątpliwie nie jest łatwy. Asortyment pokryć jest spory, jednak nie każde pokrycie jest tak samo dobre. Dużą popularnością cieszą się dachówki ceramiczne, jednak mają też sporą wadę, a mianowicie kosztują dużo. Na szczęście można zdecydować się na dachówki cementowe, które w wielu przypadkach dorównują im estetyką, ale też funkcjonalnością czy trwałością.

Warto zauważyć, że wybierając dachówki cementowe wysokiej jakości, trzeba pamiętać, iż naprawdę trudno je odróżnić od tych wykonanych z ceramiki. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie kąt nachylenia dachu nie jest mniejszy niż 10 stopni, ale dostępne są też modele, które można układać na dachach o kącie nachylenia wynoszącym 15, 22 lub 30 stopni. 

Dachówki betonowe - największe zalety tego pokrycia dachowego

Wybierając pokrycie dachowe cementowe macie pewność, że posłuży ono przez lata. Takie dachówki są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nasiąkliwość wynosi nie więcej niż 2,5%. Dlatego też po uformowaniu zachowują precyzję wymiarową. Dachówki cementowe po wysuszeniu mają barwę szarą, zaś ich powierzchnia jest chropowata, dlatego można malować je farbą akrylową. Dla jeszcze większej estetyki stosuje się powłoki ochronno-dekoracyjne.

Dzięki temu takie dachówki zachwycają pod kątem estetyki i dostępne są w wielu kolorach, które można dobrać pod kątem stolarki okiennej i drzwiowej, ale też stylu w jakim utrzymany jest dom, materiału wykończenia, czy też koloru elewacji. Na pewno warto wiedzieć, że gwarancja na dachówki jest bardzo długa i wynosi często nawet 40 lat, ale trwałość dachówek betonowych szacowana jest na zdecydowanie dłuższy czas i wynosi nawet 80 lat. 

Czy dachówki cementowe mają blokady przeciwwodne?

Oczywiście wszystko zależy od modelu, jaki wybierzecie. Na szczęście coraz więcej producentów stosuje wyżłobienia, które poprawiają szczelność. Dzięki porowatości betonu mniej nasiąkają wodą, a więc poprawia się również ich mrozoodporność. Są rzecz jasna także w miarę odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Wiele osób obawia się, że takie dachówki szybko będą porastać mchami, co nie prezentuje się estetycznie.

Na szczęście ryzyko tworzenia się mchów na dachówce jest mniejsze za sprawą ochronnej powłoki. Takie dachówki oferuje hurtownia dachowa 4D Grupa. Warto więc pamiętać, aby postawić na wysokiej jakości pokrycia dachowe, gdyż wtedy zyskacie pewność, że mchy i porosty nie będą tworzyć się przez wiele lat. Oczywiście z czasem na dachówce mogą pojawiać się zabrudzenia czy wykwity wapienne, które można usunąć, stosując wodę z detergentem. Jeżeli pojawi się mech, to wystarczy zastosować specjalny preparat do usuwania mchów i porostów. Rzecz jasna wcześniej należy wstępnie oczyścić dachówkę. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa stosuje się impregnację do cementowych pokryć dachowych. Można zastosować także farbę do renowacji dachu. Dachówki cementowe dostępne są w różnych formach. Najpopularniejsze to dachówka podwójna rzymska, czy podwójna esówka. Można również postawić na bardziej nowoczesne wzory czy zdecydować się na płaskie, minimalistyczne dachówki.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*