Dachówka wielkoformatowa - kiedy sprawdzi się najlepiej

Budujesz dom z dwuspadowym i prostym w konstrukcji dachem? Wybierz dachówkę wielkoformatową, a zaoszczędzisz, zyskując jednocześnie atrakcyjne pokrycie dachowe.

Dachówka wielkoformatowa - co to jest?

Wielkoformatowa dachówka staje się coraz popularniejsza w ostatnich latach. Mogą to być zarówno dachówki płaskie, jak i faliste, ceramiczne, jak i betonowe. Dostępne są w różnych kolorach, podobnie jak w przypadku zwykłych dachówek. Wykończone są powłoką z angoby lub glazury, przez co pokrycie dachowe nie blaknie i nie ulega niszczeniu w wyniku zabrudzeń, mchów czy porostów. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane do rozległych i nieskomplikowanych połaci dachowych. Przykładowymi wymiarami takiej dachówki są:

  • 325 mm x 515 mm
  • 313 mm x 472 mm
  • 464 mm x 304 mm
  • 470 mm x 304 mm.

Zdarza się więc, że pojedynczy element może mieć długość ponad 50 cm i szerokość 32-33 cm w przypadku dachówki ceramicznej i wymiar 33 cm x 42 cm w przypadku dachówki betonowej. Dachówka ceramiczna częściej zbliżona jest formatem do prostokąta, a betonowa - do kwadratu.

Dachówka wielkoformatowa to zatem mniej elementów na dachu, czyli mniej połączeń między nimi. To z kolei oznacza większą szczelność pokrycia.

dachówka

Zalety dachówki wielkoformatowej

Dużą zaletą takiej dachówki jest niwelowanie odpadów i strat materiałowych. Nie ma tu konieczności docinania dachówek - są one przygotowane w całości pod konkretny wymiar dachu.

Oprócz tego takie pokrycie dachowe to równomierne pokrycie powierzchni, a przez to atrakcyjny i elegancki wygląd. Gwarantowany jest estetyczny i nowoczesny wygląd dachu, jak również całego budynku.

Niewątpliwie to także rozwiązanie ekonomiczne - kupując duże rozmiary dachówki, kupujemy jej mniej. Niewielka liczba wystarcza na pokrycie dużej powierzchni dachu. Szybszy i wygodniejszy jest także montaż takiego dachu. Oznacza to również niższe koszty robocizny.

Czy i kiedy warto kupić dachówkę wielkoformatową?

Niezaprzeczalnie dachówka wielkoformatowa to innowacyjne podejście do pokryć dachowych na prostych konstrukcjach. Warto się na nią zdecydować w przypadku, gdy dach domu jest jedno- lub dwupołaciowy. Lepiej odpuścić sobie to rozwiązanie na małych, skomplikowanych, łamanych i wielospadowych dachach z lukarnami i ozdobnymi kopułami.

Warto przy zakupie pamiętać, że taka dachówka jest montowana z zakładami, dlatego trzeba wziąć pod uwagę rozstaw łat i zapas materiału.

W przypadku dachówki wielkoformatowej, nie musisz się obawiać o jej dopasowanie do stylu budynku. Tak naprawdę prezentuje się efektownie zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tym bardziej tradycyjnym i klasycznym.

Na koniec warto wspomnieć, co z pewnością zwróci uwagę inwestorów planujących budowę nowoczesnego domu, że dachówka wielkoformatowa nadaje się także do pokrycia powierzchni pionowych, np. elewacji budynku. Modne w ostatnim czasie domy, w których pokrycie dachowe niejako "spływa" po jednej ze ścian elewacyjnych, można wykonać właśnie za sprawą dachówki wielkoformatowej.

Podsumowując, jeśli budujesz dom o nieskomplikowanej konstrukcji dachowej, zastanów się nad dachówką wielkoformatową. To nie tylko oszczędność pieniędzy na materiale i robociźnie, ale także oryginalny efekt wizualny. Rozwiązanie to staje się coraz modniejsze.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*