Dachówki ceramiczne – trwałe, estetyczne i bezpieczne dla środowiska

Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!

Powrót do początków

Wygląda na to, że współczesne budownictwo zatoczyło koło w poszukiwaniu najlepszego budulca. Skąd takie stwierdzenie? Wystarczy sięgnąć pamięcią! Pierwsze gliniane cegły zostały użyte ponad osiem tysięcy lat przed naszą erą. Choć na przestrzeni wieków bywały momenty, że ceramika budowlana ustępowała miejsca innym rozwiązaniom, dziś wraca do łask inwestorów i architektów. Jeszcze nie tak dawno ceramicznymi pokryciami dachowymi byli zainteresowani głównie konserwatorzy zabytków lub ludzie zamożni, którzy z sentymentu do przedwojennych zabudowań chcieli podobnych rozwiązań we własnych domach. Obecnie ceramiczna dachówka coraz częściej pokrywa zabudowy biurowe, a nawet przemysłowe. Powrót do naturalnego surowca jest świadomym wyborem podyktowanym koniecznością troski nie tylko o własny portfel lub środowisko, ale również zdrowie.

dachówka ceramiczna roben

Nowe potrzeby, sprawdzone rozwiązania

Wybór przyjaznej środowisku ceramiki nie wynika z mody, lecz ekonomicznych i etycznych pobudek. Świadomi zmian klimatycznych, staramy się nie generować zbędnych odpadów, czy unikać produktów szkodliwych dla środowiska. Rezygnujemy też z wyrobów niskiej jakości na rzecz produktów, które są odporne na szybką eksploatację. Ceramika budowlana jest zarówno ekologicznym, jak i wyjątkowo trwałym materiałem. Odporna na trudne warunki atmosferyczne, może przetrwać nawet kilkaset lat, czego najlepszym przykładem są liczne zabytki budowane z charakterystycznej czerwonej cegły. Dodatkowo, ze względu na niską nasiąkliwość, bardzo łatwo utrzymać ją w czystości, a zanieczyszczenia z dachu i elewacji można zmyć samą wodą.

Solidnie i zdrowo

Glina, z której wypalana jest ceramika ma właściwości antyalergiczne, antystatyczne oraz antybakteryjne, a na dodatek ma zdolność wchłaniania i odparowywania wilgoci. Dzięki temu ściany i dach wykonane z ceramiki są odporne na korozję chemiczną i biologiczną (grzyby, glony i mchy) oraz tworzą korzystny dla człowieka mikroklimat odznaczający się nawilżeniem powietrza na poziomie 50-60%. Przebywanie w domu zbudowanym z ceramicznych materiałów zwiększa zatem naszą odporność na mikroorganizmy, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza i zapobiega wysychaniu śluzówki dróg oddechowych.

dachówka ceramiczna Roben

W duchu zero waste

Życie w duchu zero waste skutkuje dziś nie tylko wyborem płóciennej torby zamiast plastikowej. Troska o zmniejszenie wytwarzania odpadów ma również wpływ na procesy produkcyjne materiałów budowlanych, czego przykładem jest firma Röben – producent ceramiki budowlanej ze 160-letnią tradycją. Wysoka jakoś produktów tej marki jest priorytetem, dlatego też każdy ceramiczny element produkowany w fabrykach Röben poddawany jest szczegółowej kontroli jakości, a produkty nie spełniające gwarantowanych norm są kierowane do ponownego przetworzenia. Wdrożenie takiego procesu produkcyjnego pozwala na całkowitą eliminację odpadów. Nie pozostaje to bez znaczenia dla środowiska naturalnego, gdy weźmiemy pod uwagę zarówno skalę produkcji, jak i szerokość proponowanego asortymentu. Marka od lat jest jednym z liderów na rynku ceramiki budowlanej, w jej ofercie znajdziemy cegły i płytki klinkierowe oraz dachówki ceramiczne w wielu modelach i kolorach. Röben doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, tak aby spełnić wysublimowane oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Firma Röben dba również o ciągły rozwój i stale unowocześnia swoje procesy produkcyjne. Niedawno przeprowadzona modernizacja Zakładów w Środzie Śląskiej, to inwestycja, dzięki której firma przede wszystkim minimalizuje negatywny wpływ procesów produkcyjnych na środowisko, a tym samym wytwarza ceramikę budowlaną w duchu „zero waste“.

dachówka ceramiczna Roben

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*