Dachy zielone w budownictwie jednorodzinnym, co warto wiedzieć
Ekologiczne budownictwo to nie tylko tworzenie budynków pasywnych z ogrzewaniem z odnawialnych źródeł energii, ale również tworzenie zielonych dachów. Wbrew pozorom popularne są one nie tylko w przestrzeni publicznej wielkich miast, bo coraz więcej inwestorów prywatnych decyduje się na takie rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Co warto wiedzieć na jego temat i jakie korzyści ze sobą niesie?
Zielone dachy - dlaczego warto je wybierać?
Konstrukcja zielonych dachów jest wielowarstwowa i opiera się na doskonałej hydroizolacji. Zanim jednak przejdziemy do budowy takiej konstrukcji dachowej, przyjrzyjmy się wszystkim korzyściom jakie ze sobą niesie. Otóż zielony dach zapewnia warstwę hydroizolacyjną, a nawet retencyjną. W przypadku znacznych opadów jest w stanie przyjąć wiele wody. Latem zielony dach zapewnia dodatkowe chłodzenie budynku. Z kolei zimą gwarantuje lepszą izolację i utrzymywanie ciepła. Ale to jeszcze nie wszystkie atuty. Zielony dach pochłania też wiele zanieczyszczeń, choćby pyłu. Dzięki temu poprawia się ekosystem miasta czy danego obszaru w zależności od tego jak bardzo rozpowszechniona jest ta technologia. Zielony dach ma jeszcze oczywiście walory estetyczne. W końcu taki budynek prezentuje się znacznie ciekawiej. Co ważne życie częściowo może przenieść na dach, jeśli zielony dach będzie miał też walory użytkowe, zatem stanie się zielonym tarasem.
Jak powstaje zielony dach?
Mechanizm powstawania zielonego dachu jest bardzo skomplikowany. Tutaj przede wszystkim sprawdzają się płyty drenażowe z geowłókniną filtrującą wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Niezbędne są także folie, papy, zanim przejdzie się do tworzenia nasadzeń i rozkładania warstwy ziemi. Doskonałej jakości produkty oferują producenci tacy jak Dorken, Galeco czy Balex Metal. Dostępne są w ramach hurtowni 4dgrupa.pl. Warto wiedzieć, że Dorken oferuje rozwiązania odpowiednie do stworzenia zielonych dachów z roślinnością ekstensywną lub intensywną. Pierwszy rodzaj dachu właściwie nie wymaga pielęgnacji, bo rośliny są wysoce odporne na temperaturę. Wystarczy wykonywać ich przegląd raz czy dwa razy w sezonie. Bardziej wymagające są dachy zielone z roślinnością intensywną. Wśród nich mogą znaleźć się nawet krzewy i drzewa, jeśli tworzony jest wyjątkowy zielony taras na dachu. Zielone dachy mogą powstać na różnych konstrukcjach dachów, jednak najłatwiejsze i najpowszechniejsze jest tworzenie takich nasadzeń na dachach płaskich, czyli takich, które mają do 12 stopni nachylenia. Zatem nie są to dachy całkowicie płaskie. Maty akumulacyjno-drenażowe Delta od Dorken świetnie sprawdzają się do tworzenia zielonych dachów. Można też sięgnąć po systemy odwodnienia od Galeco, wśród których są adaptery pozwalające na połączenie wpustów dachowych z kwadratowymi rurami spustowymi, co gwarantuje skuteczne odprowadzanie wody z dachów płaskich przy zachowaniu wysokiego stopnia estetyki wykonania dachu. Do wykonania zielonego dachu odpowiednie będą także twarde płyty termoizolacyjne z pianki PIR od Balex Metal.
Jak wykonać zielony dach krok po kroku?
Wykonanie zielonego dachu rozpoczyna się od ułożenia paroizolacji. Kolejnym etapem jest ułożenie pierwszej warstwy płyt termoizolacyjnych z pianki PIR. Styki płyt sklejane są taśmą aluminiową. Następna warstwa płyt układana jest na tzw. mijankę. Łączenia znowu zabezpieczane są taśmą aluminiową. Cały czas musi być przy tym kontrolowany spadek przy użyciu poziomicy, a w razie potrzeby płyty muszą być nacinane. Wszystkie szczeliny muszą zostać wypełnione pianką niskoprężną. Płyty powinny być przymocowane także do ścianek attyki. Narożniki pomiędzy ścianką attyki a stropem muszą być fazowane, np. przy użyciu klinów narożnikowych. Kolejnym etapem jest nałożenie papy podkładowej, a następnie nakładana jest termozgrzewalna papa nawierzchniowa. Dalej umieszczana jest folia kubełkowa i dwie warstwy geowłókniny. Pomiędzy tymi ostatnimi można umieścić keramzyt jako dodatkową warstwę drenażową. Na tak przygotowane podłoże można rozłożyć glebę, a następnie wykonać opaskę murowaną po obwodzie dachu i system nawadniający. Zielony dach jest dzięki temu solidny i trwały.