Ile kosztuje blacha na dach?

Wybierając blachę na dach, zapewniamy sobie porządny materiał na lata - odporny na różne negatywne czynniki i świetnie się prezentujący. Nim jednak w nią zainwestujemy, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje blacha dachowa, by przygotować budżet. Sprawdźmy to!

blacha na dach

Zanim zainwestujemy w pokrycie dachowe

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu, ponieważ wszystko zależy od materiału, w jaki chcemy zainwestować. Oferta hurtowni dachowych jest tak różnorodna, że można znaleźć coś droższego, jak i tańszego. Nim więc kupimy materiał i wynajmiemy firmę budowlaną, dowiedzmy się o rodzajach blach i poznajmy cennik pokrycia dachowego.

Blachodachówka - ile kosztuje?

Zacznijmy od blachodachówki, której cena jest bardzo zróżnicowana, ponieważ zaczyna się już od 40 zł/ma, a kończy na 150 zł/m2. Wiadomo, że im droższa, tym dach będzie prezentował się bardziej efektownie, wykazując przy tym większą wytrzymałość, musimy jednak sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na to nas stać. Blachodachówka to jednak tylko jedna z opcji, choć występuje w wielu wariantach, warto przed wyborem przyjrzeć się innym możliwościom, biorąc pod uwagę blachę trapezową i blachę płaską.

Blacha płaska i trapezowa - tania alternatywa dla blachodachówki?

Wiele osób decyduje się na nie, ponieważ ich koszt jest o wiele niższy niż blachodachówki, nawet tej z niższego segmentu cenowego. Ile kosztuje pokrycie dachowe tego typu? Za blachę trapezową zapłacimy w granicach 30-35 zł/m2, przy czym wersja z połyskiem jest trochę droższa od blachy matowej. Jeszcze mniej zapłacimy za blachę płaską - to najtańszy wybór, bo metr kwadratowy kosztuje poniżej 20 złotych, no chyba że jest to blacha płaska ocynkowana, to koszt trochę wzrasta, do około 25 zł/m2.

Jak widać, oba rodzaje blach kosztują podobnie, jaką więc wybrać? Wiele zależy od kąta nachylenia dachu, lecz biorąc pod uwagę stricte czynniki estetyczne, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcemy, aby prezentował się dach. Jeśli preferujemy minimalizm i pewną dawkę surowości to wybierzemy blachę płaską. Inaczej jak wolimy ozdobne formy - tu lepiej sprawdza się blacha trapezowa.

blachodachówka

Blachodachówka - czy warto?

Wiemy już, ile kosztuje blacha dachowa różnego rodzaju, dowiedzmy się teraz, czy warto, jakie korzyści niesie wybór takiego pokrycia. Zdecydowanie to dobre rozwiązanie pod wieloma względami, zwłaszcza gdy mowa o blachodachówce, która jest lżejsza od innych rodzajach dachówki, na przykład betonowej lub glinianej, trwalsza niż dach z gontów asfaltowych i łatwiejsza w obróbce, zwłaszcza w porównaniu do blachy falistej o dużej powierzchni.

Blachodachówka czy dachówka? Co lepsze?

Sprawdźmy jeszcze, czy lepiej zainwestować w blachodachówkę, czy zwykłą dachówkę. Ciężko tu o jednoznaczną odpowiedź. Biorąc pod uwagę czynnik finansowy, który jest najważniejszy w tym artykule, to na pewno na tym polu wygrywa blachodachówka, bo jest to rozwiązanie tańsze, zarówno gdy mowa o materiale, jak i kosztach montażu. Ale to oczywiście tylko jeden z parametrów, bo nie można zapominać, że choć standardowa blachodachówka wytrzymuje dość długo - około 50 lat, to okres dachówki jest nawet 2-3 razy dłuższy. Z drugiej strony dachówki są dostępne w ograniczonej palecie kolorów (przeważnie szary, czerwony, bordowy, brązowy), czego nie można powiedzieć o blachodachówce - ta oferowana jest w bogatej gamie kolorystycznej.

Wiemy już, ile kosztuje blacha na dach (zarówno blacha płaska, trapezowa, jak i blachodachówka), poznaliśmy też jej cechy - teraz więc czas przeanalizować budżet i zdecydować się na jakieś rozwiązanie.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*