Najważniejsze parametry rynien – na co zwrócić uwagę?

Wody opadowe muszą być odprowadzane z dachu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do przecieków, gromadzenia się wilgoci, a nawet uszkodzeń mechanicznych spowodowanych oddziaływaniem ciężaru (szczególnie w przypadku płaskich konstrukcji). Dlatego każdy dom powinien być wyposażony w rynny. Prostokątne czy kwadratowe, metalowe czy plastikowe? Sprawdź, jakie kupić.

rynny galeco

GALECO

W pierwszej kolejności należy wybrać kształt. Największą popularnością cieszą się modele półkoliste czy eliptyczne. Osoby, które nie lubią powszechnie stosowanych rozwiązań, mogą zdecydować się na inne warianty. Ciekawszy design ma rynna kwadratowa lub prostokątna.

Nie tylko wygląd ma znaczenie. Modele o kącie prostym są głębsze, a tym samym skuteczniej chronią przed przelewaniem się wody.

Rynny – wymiary to kluczowy parametr

W przypadku wybierania rynien najważniejsze są ich wymiary. Niewłaściwe dopasowanie przełoży się na utratę efektywności. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie tego aspektu. Rozmiar należy dobrać, biorąc pod uwagę tzw. EPD, czyli efektywną powierzchnię dachu. Im jest ona obszerniejsza, tym większa powinna być średnicaelementów odwadniających. Dobrze jest kierować się zaleceniami, wg. których rynna wymiary powinna mieć następujące:

Rozmiar dachu i średnica rynny

  • poniżej 50 m2 -> 100 mm
  • 50-100 m2 ->125 mm
  • powyżej 100 m2 ->150-190 mm

Stosując się do tych wskazówek, można stworzyć efektywny system odprowadzania cieczy. Zasady dotyczą wszystkich kształtów. Rynna prostokątna wymiary musi mieć takie same jak kwadratowa czy półokrągła.

Rura spustowe – jak je dobrać?

Bez względu na to, czy jest to rura spustowa kwadratowa, czy też innego kształtu, jej średnica również musi być odpowiednio dobrana. Istotna jest także liczba, a właściwie prawidłowe rozmieszczenie rur spustowych, jakie powinny znaleźć się w systemie. Ważne, żeby jedna przypadała na okap mierzący maksymalnie 12 m długości.

Wymiary należy dopasować do średnicy rynny:

  • dla 100 mm – >75-80 mm
  • dla 125 mm – >90 mm
  • dla 150-190 mm – >110-120 mm.

Jak widać, zalecana szerokość elementu spustowego powinna stanowić ok. 3/4 średnicy głównej części układu odwodnienia.

Materiał wpływa na trwałość

Należy jeszcze przemyśleć, na jaki materiał się zdecydować. Wybierać można pomiędzy wariantami z PVC lub różnych wersji metalowych: stalowych,ze stali ocynkowanej, tytan-cynk.

Nie ulega wątpliwości, że rynny metalowe są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne od odpowiedników z tworzywa sztucznego. O wiele lepiej znoszą nawet bardzo obfite ulewy, które wpływają na pracę z dużym obciążeniem. Najtrwalszym modelem jest ten wykonany z czystego cynku zmieszanego z tytanem i miedzią oraz zabezpieczonego powłoką patynową.

rynny galeco

Wybierz najlepsze produkty!

Jeśli ważna jest dla Ciebie jakość i chcesz stworzyć system odwadniający, który zachowa sprawność przez lata, a do tego będzie się pięknie prezentował, wybierz nasze produkty. Sprawdź ofertę Galeco. Przygotowaliśmy szeroki katalog, w którym znajdziesz rynny kwadratowe, prostokątne i półokrągłe, metalowe oraz plastikowe o różnych wymiarach, a także rury spustowe. Z pewnością dobierzesz idealny wariant, który zabezpieczy Twój dach.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*