Odpowiednie pokrycia dachowe na różne rodzaje dachów

Pokrycie dachowe niewątpliwie jest ważnym elementem wykończenia dachu. Oczywiście trzeba pamiętać, że wybór pokryć dachowych jest ogromny i przy wyborze należy kierować się nie tylko walorami wizualnymi, ale też trwałością i funkcjonalnością. Ponadto nie każde pokrycie dachowe można zastosować na konkretną konstrukcję dachu.

Ciężkie pokrycia dachowe - na jaką więźbę się sprawdzą?

Warto zdawać sobie sprawę, że pokrycia dachowe mogą mieć różną wagę. Wybierając dachówki ceramiczne i cementowe macie pewność, że posłużą one przez wiele lat. Do tego doskonale się prezentują i zachwycają swoją estetyką. Sprawdzą się zarówno w przypadku nowoczesnych elewacji, jak i tych klasycznych. Dachówki z ceramiki są jeszcze bardziej odporne niż te cementowe. Jednak ich cena jest nawet o 30% wyższa.

Należy zdawać sobie sprawę, iż takie pokrycia dachowe są ciężkie. A to oznacza, że sprawdzą się tylko na masywniejszych więźbach dachowych. Oczywiście wykonanie takiej więźby dachowej także zwiększa koszty inwestycji, ale z drugiej strony zyskuje się dach niezwykle trwały, który przetrwa nawet intensywne powiewy wiatru. Dachówka ceramiczna wykazuje naprawdę dużą odporność na zginanie oraz pękanie. Co ciekawe sprawdzi się nawet na dachach o większym, jak i mniejszym kącie nachylenia. Nawet jeżeli na dachówce będzie zalegał śnieg, to w żadnym przypadku nie uszkodzi on dachówki. Kolejną zaletą jest wysoka izolacja akustyczna. Z kolei dachówka cementowa jest także trwała. Najczęściej stosuje się ją jako pokrycie dachu w domu z poddaszem użytkowym. Jeżeli szukacie dobrych pokryć dachowych w korzystnej cenie, to hurtownie dachowe są dobrymi miejscami na zakup tego rodzaju materiałów.

Lekkie pokrycia dachowe - blachodachówka

Jeżeli szukacie tanich i lekkich pokryć dachowych, które sprawdzą się na domy typu kanadyjki, to możecie postawić na blachodachówki. Ich cena jest naprawdę niska. Do tego dostępne są w wielu kolorach, a więc bez problemu można dobrać je pod kątem stylistyki domu. Dobrze sprawdzi się blachodachówka modułowa, której żywotność wynosi kilkadziesiąt lat.

Blacha na dach nie zapewnia niestety dobrej izolacji akustycznej. Dlatego niekoniecznie sprawdzi się w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Oczywiście pewnym rozwiązaniem może być wykonanie dodatkowej izolacji z wełny w celu zapewnienia większego komfortu użytkowania. Jeżeli szukacie najbardziej ekonomicznego rozwiązania, to dobrze sprawdzi się blacha trapezowa. Można ją wykorzystać na dachach prostych bądź też o dwuspadowym kształcie. W tym przypadku warto stosować zasadę, że im grubsza blacha tym lepiej, gdyż wtedy żywotność jest większa.

Czy warto zdecydować się na gont bitumiczny czy lepiej wybrać papę na dach?

Zarówno gont bitumiczny, jak i papa na dach są ekonomicznym rozwiązaniem i stanowią tzw. pokrycia dachowe bitumiczne. Są tanie, ale jednak ich estetyka jest zdecydowanie gorsza niż w przypadku dachu ceramicznego czy też blachodachówki. Gont bitumiczny można montować na dachach płaskich, ale i dachach o dużym kącie nachylenia. Bez problemu dostosuje się go do różnych krzywizn połaci. Jednak aby prezentował się on względnie estetycznie, trzeba dobrać właściwe akcesoria dachowe oraz podbitkę.

Dostępna jest także papa na dach, która jest naprawdę tania, jednak jej estetyka pozostawia wiele do życzenia. Lepiej sprawdzi się jako pokrycie dachów budynków gospodarczych. Może chronić wnętrze przed niekorzystnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, jednak nie jest maksymalnie szczelna.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*