Świetliki tunelowe Velux. Naturalne światło w każdym pomieszczeniu

Firma Velux to uznany producent okien dachowych, okien do dachów płaskich, rolet i moskitier, a także świetlików dachowych i tunelowych.

Wszystkie produkty Velux dostępne sa w sieci hurtowni dachowych 4D Grupa, które zlokalizowane sa na terenie całej Polski.

Znajdź swoją hurtownię!

W ramach współpracy z hurtowniami dachowymi 4D Grupa, Velux był jedną z pierwszych firm, które podpisały umowę partnerską.

Obecnie marka Velux w sieci 4D posiada status Dostawcy Premium, co niewątpliwie wiąże się z najwyższym poziomem jakości produktów i obsługi Klienta.

świetliki tunelowe Velux

Poznaj świetliki dachowe Velux!

Świetliki tunelowe to najlepszy sposób na transport światła słonecznego do pomieszczeń bez okien. Co musisz o nich wiedzieć?

Twoje dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od dostępności naturalnego, słonecznego światła. To ono zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, niedoborom energii i spadkom nastroju. W trosce o swoje zdrowie warto więc zadbać o to, by każde z pomieszczeń w twoim domu było odpowiednio doświetlone. O ile w większości wnętrz nie będzie to problemem, to w przypadku garderoby, łazienki czy korytarza montaż okna często okazuje się niemożliwy. Na doprowadzenie światła do takich miejsc pozwoli świetlik tunelowy. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

świetlik tunelowy Velux

Świetlik tunelowy. Co to jest i jak działa?

Świetlik tunelowy od zwykłego świetlika dachowego różni się zastosowaniem specjalnego, światłonośnego tunelu. Ten element pozwala na doprowadzenie światła do części domu niewyposażonych w okna. Świetliki tunelowe mogą też być wykorzystane do punktowego, naturalnego oświetlenia miejsca pracy – na przykład kuchennego blatu lub biurka.

Świetliki tunelowe VELUX działają dzięki prostemu mechanizmowi. Padające na dach domu – a więc również zamontowany w jego płaszczyźnie element świetlika – promienie słoneczne są następnie kierowane do wspomnianego tunelu. Dzięki specjalnej powłoce, w jego wnętrzu światło przemieszcza się na zasadzie lustrzanego odbicia, docierając do wylotu mocowanego w suficie i rozświetlając pomieszczenie. Jeśli dom jest odpowiednio zlokalizowany, w słoneczny dzień wydajność świetlika tunelowego może być aż 15-krotnie wyższa niż żarówki o mocy 60W.

Kluczowym elementem całego układu jest tunel. To właśnie dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie światła słonecznego mimo przegród oddzielających dach od pomieszczeń. W zależności od konstrukcji budynku, możesz wybrać jeden z dwóch typów:

  • tunel sztywny: opracowany z myślą o obiektach, w których odległość od dachu do sufitu wynosi od 40 do 200 centymetrów. Wewnątrz znajduje się powłoka refleksyjna zapewniająca wydajny transport światła;
  • tunel elastyczny: przeznaczony do montażu w budynkach, w których dach i sufit dzieli od 90 do 600 centymetrów. Długość tunelu nie wpływa negatywnie na doświetlenie wnętrza, bo jego wnętrze pokryte jest wysokorefleksyjną powłoką, odbijającą 98 procent światła.

Świetliki tunelowe VELUX dostępne są w szerokiej gamie modeli. Dzięki temu bez problemu dopasujesz je do każdego dachu. Do dachów skośnych (o nachyleniu od do) polecamy modele TWF, TWR, TLF i TLR. W dachach płaskich najlepszym rozwiązaniem będzie zaś model TCF lub TCR. W obu przypadkach dachowy element świetlika jest wykonany z 4-milimetrowego szkła hartowanego oraz szyby pokrytej łatwo zmywalną powłoką. To gwarantuje jego wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz łatwe czyszczenie od strony dachu.

świetlik tunelowy velux

Jak wybrać świetlik dachowy? Najważniejsze parametry

O montażu świetlików tunelowych VELUX najlepiej jest pomyśleć już na etapie budowy domu lub w trakcie prac remontowych na dachu. Parametry, które przy ich doborze mają największe znaczenie to:

  • wielkość pomieszczenia: im większy i wyższy jest dany pokój, tym większej ilości światła potrzebuje – warto w nim zdecydować się na montaż większej liczby świetlików;
  • przeznaczenie pomieszczenia: wnętrza intensywnie eksploatowane wymagają więcej światła niż na przykład piwnica, garderoba czy spiżarnia;
  • wystrój pomieszczenia: znaczenie ma zarówno kolor ścian i wyposażenia (im są one jaśniejsze, tym lepiej będą odbijać światło, zmniejszając na nie zapotrzebowanie), jak i rozmieszczenie mebli (szczególnie, jeśli świetlikami chcesz doświetlić biurko, kuchenny blat czy stół w jadalni).

Kolejna kwestia to lokalizacja świetlika. Z oczywistych względów zalecamy ich montaż na najbardziej nasłonecznionej, południowo-wschodniej części dachu. Unikaj też wyboru powierzchni znajdujących się pod drzewami lub innymi przeszkodami utrudniającymi dostęp promieni słonecznych.

By świetliki były w pełni funkcjonalne, a ich instalacja odbyła się bez wypadków, skorzystaj z pomocy profesjonalnej ekipy montażowej.

Świetlik tunelowy. Świetnie wygląda i obniża rachunki

Dzięki świetlikom tunelowym VELUX nawet najciemniejsze pomieszczenie może zamienić się w przytulne, komfortowe wnętrze. Naturalne światło jest przyjemniejsze niż elektryczne, często tworzy też interesującą grę świateł. Same świetliki są starannie zaprojektowane, dzięki czemu same w sobie staną się nowoczesną, przyciągającą wzrok dekoracją.

Ich czyszczenie nie sprawia większych trudności, a dzięki opcji montażu diod LED, po zapadnięciu zmroku mogą zmienić się w zwykłą lampę. W dzień, dzięki eliminacji konieczności użycia elektrycznego osiedla, są zaś przyjazną środowisku i twojemu portfelowi alternatywą.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*