Wszystko, co warto wiedzieć o dachówce modułowej
Dachówka modułowa – inaczej blachodachówka modułowa – to popularne pokrycie dachowe w formie niewielkich w rozmiarach arkuszy blachy. Z łatwością można ją dociąć do pożądanego wymiaru i można to zrobić na placu budowy. Poniżej opisujemy, na co zwrócić uwagę, zastanawiając się nad tym właśnie materiałem na dach.
Dachówka modułowa – co to jest?
Dachówka modułowa to tak naprawdę blachodachówka modułowa. To materiał lekki, produkowany z cienkiej blachy w formie arkuszy, zwykle o wymiarze 112 cm długości i 72 cm szerokości. Nie stanowi więc dużego obciążenia, a także nie chłonie wody. Z powodzeniem może być więc ułożona na niemal każdym dachu. Sprawdza się zatem nawet na wielospadowych dachach, które mają sporo załamań i skosów. Po zamontowaniu na dachu nie są widoczne łączenia poszczególnych arkuszy. Jest coraz popularniejsza na polskim rynku, a jeśli się na nią zdecydujesz, możesz liczyć nawet na 30 lat gwarancji.
Dlaczego warto wybrać blachodachówkę modułową?
Dachówka modułowa, jako metalowe pokrycie dachowe, ma swoich zwolenników za sprawą swoich zalet. Przede wszystkim zwykle w hurtowniach, jak np. Blach Profil 2, Blachy Pruszyński, Budmat czy Blach Pol, dostępna jest od ręki. Jest ona również wygodna w transporcie za sprawą niewielkich i lekkich arkuszy. To z kolei rzutuje na łatwość montażu tego pokrycia dachowego. Natomiast po pracach nad wykonaniem dachu nie pozostaje zbyt dużo odpadów, można więc uznać, że blachodachówka modułowa to produkt ekonomiczny pod wieloma względami.
O czym trzeba wiedzieć przed wyborem tego pokrycia dachowego?
Zanim zdecydujesz się na blachodachówkę modułową, musisz być świadomy pewnych jej ograniczeń. Nie można jej bowiem zamontować na dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 14°. Oprócz tego, to pokrycie dachowe może oznaczać konieczność dodatkowego wygłuszenia sufitu. Izolacja akustyczna w przypadku blachodachówki modułowej nie jest bowiem najlepsza.
Jaką dachówkę modułową wybrać?
W hurtowni dachowej dostępne są zwykle różne wzory blachodachówki modułowej. Dzięki temu z łatwością dopasujesz ją do każdego stylu budownictwa – gładkie w odcieniach grafitu i szarości do budynku nowoczesnego lub np. imitujące pomarańczową lub brązową dachówkę ceramiczną, które bardziej pasować będą do tradycyjnie wykończonego budynku.
Jak układa się blachodachówkę modułową?
Montaż tego pokrycia dachowego nie jest skomplikowany. Układa się go na ruszcie przygotowanym z łat i kontrłat, na który następnie nakłada się folię wstępnego krycia. Każdy arkusz ma specjalne zamki, które pozwalają na łatwe i skuteczne łączenie modułów. Ich dokładne dopasowanie to klucz do sukcesu. Układanie blachodachówki modułowej może przypominać układanie puzzli. Taki montaż są w stanie przeprowadzić dwie osoby – nie trzeba więc w tym celu zatrudniać firmy budowlanej. Musisz również wiedzieć, że tej blachodachówki nie można przycinać szlifierką kątową, ponieważ może ona uszkadzać warstwę wierzchnią i powodować korozję.
Modułowe panele dachowe - dowiedz się więcej!
Podsumowując, dachówka modułowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie dachówka ceramiczna lub betonowa jest zbyt ciężka. Jest materiałem tańszym, który jednocześnie ułatwia montaż pokrycia dachowego. Jest to możliwe za sprawą niewielkich wymiarów arkuszy blachodachówki, jak i możliwości bezproblemowego docięcia ich do pożądanych wymiarów. Również sam transport jest łatwy i nie wymaga posiadania lub wypożyczania samochodu dostawczego. Na rynku dostępna jest w różnych kolorach oraz w dobrym stosunku jakości do ceny.