Wybór pokrycia dachowego – co musisz wiedzieć?

Wybór pokrycia dachowego to jeden z najważniejszych momentów w cyklu budowy domu. Pokrycie dachowe i dach mają znaczący wpływ na wygląd budynku, a także na jego bezpieczeństwo. Na rynku dachowym dostępne są różne rodzaje pokrycia dachowego, które różni się zarówno parametrami jak i wyglądem. Który typ pokrycia dachowego będzie więc najlepszym wyborem w Twoim przypadku?

Pokrycie dachowe – co to jest?

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa dachu, narażona na działanie czynników atmosferycznych. Może być wykonane z materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Do pokryć dachowych można zaliczyć dachówkę ceramiczną i betonową, blachę płaską i profilowaną oraz materiały bitumiczne np. papę.

Rodzaje pokryć dachowych

Na rynku dostępna jest szeroka paleta materiałów na dach. Mogą być to pokrycia dachowe ciężkie takie jak dachówki ceramiczne lub cementowe, lub pokrycia lekkie, do których zaliczamy pokrycia blaszane np. blachodachówkę lub blachę modułową, a także pokrycia bitumiczne takie jak gonty i papy.

Pokrycia dachowe bitumiczne

Bitumiczne pokrycia dachowe uznaje się za bardzo uniwersalne, a to ze względu na ich elastyczność i wysokie walory estetyczne. Występują w kilku wariantach, w tym znanej wszystkim papy bitumicznej lub gontu bitumicznego. Stosowane są często na prostych dachach domów, a także na wiatach i altankach.

Pokrycie dachowe – blachodachówka

Pokrycia dachowe blaszane produkowane są z blachy aluminiowej lub stalowej obustronnie cynkowanej. Ten rodzaj pokrycia dachowego dostępny jest w formie arkuszy blachy, które docinane są na wymiar, pod konkretny dach, oraz w formie blachodachówki modułowej. Pokrycie dachowe z blachy cechuje się lekkością i łatwością montażu, a także stosunkowo niską ceną.

Pokrycia dachowe – ciężkie

Pokrycia dachowe ciężkie to zazwyczaj pokrycie z dachówek ceramicznych lub cementowych. Dachówki zazwyczaj produkowane są z gliny, wypalanej w temp. powyżej 1000 stopni C. Dachówka jest materiałem bardzo twardym i trwałym. Pokrycie dachówką jest dość ciężkie, co przyczynia się do dobrej izolacji akustycznej dachu i wyższej odporności na uszkodzenia. Jego ciężar wynosi ok. 75kg na m2. Ze względu na rodzaj materiału, możemy wyróżnić dachówki cementowe, dachówki ceramiczne, dachówki szklane.