Akcesoria dachowe do wentylacji pokrycia dachowego

Akcesoria dachowe to na pierwszy rzut oka niewidoczne elementy pokrycia dachowego, które są niezbędne do jego prawidłowego montażu i trwałości dachu przez kolejne lata.

Akcesoria dekarskie spełniają bardzo ważną rolę zarówno ochronną, wykańczającą, mocująca, a także wentylującą. Od jakości akcesoriów dachowych oraz profesjonalizmu dekarza wykonawcy zależeć będzie trwałość pokrycia dachowego, konstrukcji dachu, a w dalszej perspektywie bezpieczeństwo domowników.

taśma kalenicowa

Akcesoria dachowe do wentylacji pokrycia dachowego

Wentylacja domu i dachu ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców danego budynku. Temat wentylacji dotyczy zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i samego dachu, który również potrzebuje wentylacji. Wolne przestrzenie pod pokryciem dachowym są szczególnie podatne na kumulację oparów powstających na skutek codziennej eksploatacji lub gospodarstwie domowym, dlatego też, aby podczas budowy dachu i montażu poszczególnych etapów pokrycia dachowego, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich akcesoriów dachowych, które będą ułatwiały swobodny przepływ powietrza.

W tym celu podczas budowy dachu kalenice, grzbiety oraz połączenie kominów z pokryciem dachowym, zabezpiecza się taśmami uszczelniająco-wentylacyjnymi oraz taśmami kominowymi. Służą one do uszczelnienia przejścia elementów przez membranę dachową, co ma kluczowe znaczenie dla konstrukcji dachu oraz pokrycia dachowego w przypadku opadów atmosferycznych.

Taśmy kalenicowe oraz taśmy kominowe wyposażone są w łatwe do formowania aluminiowe krawędzie zapewniające im elastyczność oraz rozciągliwość.

Kolejnym rodzajem akcesoriów dachowych zapewniających wentylację połaci dachowej są uszczelki wentylacyjne kalenicy. Wspomagają proces układania gąsiorów w kalenicy, a otwory w uszczelkach odprowadzają wilgotne powietrze spod pokrycia, co przyczynia się do poprawnej wentylacji powierzchni dachu.

kominki wentylacyjne

Kominki wentylacyjne

Innymi akcesoriami dachowymi, które służą wentylacji pokrycia dachowego, są kominki wentylacyjne. Kominki wentylacyjne posiadają wloty w łazienkach, kuchniach i garażach, a ich podłączenie do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej jest możliwe dzięki znormalizowanej średnicy wynoszącej około 150 mm. Wykorzystując zjawisko fizyczne, powietrze krąży w obiegu, eliminując niechciane gazy, utrzymujące się w pomieszczeniach.

To samo prawo dotyczy gazów kanałowych, które udaje się skutecznie odprowadzić na zewnątrz poprzez odpowietrzniki instalacji sanitarnych umieszczone na dachu. Tego typu rozwiązanie sprzyja też wyrównywanie ciśnienia w rurach kanalizacyjnych.

Odpowietrzniki oraz kominki wentylacyjne posiadają ponadto zabezpieczenie, uniemożliwiające przedostanie się do instalacji produktów opadów atmosferycznych.

akcesoria dachowe

W szerokiej gamie akcesoriów dachowych znajdują się także inne elementy, które również sa niezbędne do budowy pokrycia dachowego, a które spełniają funkcję mocującą, ochronną, ułatwiająca przemieszczanie się po dachu itp.

Wszystkie niezbędne akcesoria dachowe dostępne są w hurtowniach dachowych 4D Grupa. Inwestorzy znajdą tam m. in. produkty Montica, Corotop, DR Akcesoria, MDM NT, IVT czy Certos.

Ponadto większość producentów pokryć dachowych oferuje wraz z pokryciem dachowym różnego akcesoria dachowe dedykowane odpowiednio do dachówek lub blachodachówek, które również można znaleźć w hurtowniach dachowych 4D Grupa.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*