Jak wycenić pokrycie dachowe?

Ostatnim etapem budowy domu jest jego zamknięcie, czyli wykonanie pokrycia dachowego. Tutaj koszty są różnorodne i zależą od wielu czynników. Co trzeba wziąć pod uwagę, gdy buduje się nowy dom, a co gdy pokrycie dachowe wymaga renowacji lub wymiany?

Te kwestie postaramy się bardzo dokładnie wyjaśnić. Dzięki temu będzie wiadomo jak zoptymalizować koszty tej wyjątkowo ważnej inwestycji, gwarantującej możliwość użytkowania domu.

pokrycie dachowe cena

Od czego zależy koszt pokrycia dachowego?

Decydując się na pokrycia dachowe należy zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Istotny jest zarówno kształt, jak i spady, bo to wszystko przekłada się na koszty. Wiadomo, że im prostszy jest dach, tym mniej będzie nas kosztował. Dlatego dużą popularnością cieszą się dachy dwuspadowe. Większa ilość spadów, to w konsekwencji cena, która sukcesywnie rośnie. Stopień skomplikowania konstrukcji połaci dachowej oczywiście wpływa również na czas wykonania pokrycia dachowego, a jak wiadomo więcej roboczogodzin, to większy koszt. W przypadku wyboru dachu dwuspadowego można zdecydować się na pokrycia dachowe o większym formacie. W takim przypadku sprawdzi się zatem blachodachówka, a także papa bitumiczna. Z kolei przy bardziej skomplikowanych dachach wielospadowych, zdecydowanie lepszy wyborem są materiały o mniejszym rozmiarze, takie jak dachówka ceramiczna. W ten sposób materiał nie jest marnowany, co jest ważne, choćby z punktu widzenia ochrony środowiska i nie generowania dodatkowych odpadów. Przy wyborze materiałów na dach trzeba zwrócić uwagę na ilość i umiejscowienie załamań. Przed wyborem materiału warto skonsultować się z firmą, która będzie wykonywała montaż pokrycia dachowego. Fachowcy doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia praktycznego i ekonomicznego. 

Jakie elementy wpływają na koszt pokrycia dachowego?

Nie tylko rodzaj materiału, ilość zużytego materiału czy wkład pracy wpływają na koszt pokrycia dachowego. Otóż trzeba wziąć pod uwagę również elementy dodatkowe, a wśród nich choćby materiały izolacyjne i paroizolacyjne. Trzeba też zwrócić uwagę, że koszty robocizny mogą być różne w poszczególnych firmach, jednak nie powinny różnić się znacząco, w końcu na rynku panuje zasada konkurencji. Niemniej jednak na koszt robocizny wpływa wyznaczony czas realizacji pracy. Zatem jeśli jakaś firma jest w stanie wykonać usługę szybciej i równie precyzyjnie, to oczywiście koszt będzie odpowiednio niższy niż u firmy, w przypadku której praca zajmie dłużej.

Renowacja lub wymiana pokrycia dachowego - co wpływa na cenę?

Oczywiście konstrukcje i pokrycia dachów nie są wieczne i z czasem się zużywają, dlatego w pewnym momencie właściciel budynku stoi przed koniecznością inwestycji i wykonania remontu lub nawet wymiany pokrycia dachowego ze względu na przeciekanie czy nieodpowiednią izolację. Oczywiście remont, w przypadku którego nie ma ingerencji w konstrukcję nośną dachu jest tańszy. Prac w takiej sytuacji nie trzeba również zgłaszać do urzędu. Konstruktor musi ocenić czy więźba dachowa jest na tyle mocna, by utrzymała nowe pokrycie dachowe położone na stare. W ten sposób można zaoszczędzić jeszcze więcej. Nowe pokrycie dachowe można stosować na papie, goncie biutumicznym, albo wtedy gdy dach pokrywa blacha. Możliwe jest położenie blachodachówki z rdzeniem stalowym lub aluminiowym, ze względu na lekkość materiału. Czasami więźba dachowa wymaga przerobienia, gdy dodawane są okna dachowe i daszki. Wtedy konieczne jest pozwolenie z urzędu ze względu na ingerencję w konstrukcję. Jeżeli wymiany wymaga zarówno konstrukcja dachu, jest konieczność utylizacji starego dachu, to koszty wzrastają. Wymiana dachu to spora inwestycja, warto więc zaangażować doświadczoną firmę, która wykona pracę rzetelnie, a jednocześnie doradzi najlepsze rozwiązania konstrukcyjne i połaciowe. Zaproponuje najlepsze dachówki czy blachodachówki, które jednocześnie będą atrakcyjne cenowo. Doradzi, czy lepszym wyborem będzie dachówka betonowa czy też ceramiczna.

Koszt pokrycia dachowego zależy od tak wielu czynników, że najlepiej zdecydować się na wykonanie darmowego kosztorysu przez specjalistów. Można porównać różne opcje i zdecydować się na tę najbardziej korzystną nie tylko pod względem ceny, ale i funkcjonalności.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*