Więźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana

Więźba dachowa jest konstrukcją i zarazem szkieletem dachu, który nadaje mu kształt. Przyjmuje ona również ciężar pokrycia dachowego, dlatego też musi być dostosowana do konkretnego projektu i rodzaju pokrycia. Im dach jest bardziej skomplikowany tym więźba dachowa jest trudniejsza do zbudowania, a im dach większy, tym więźba będzie droższa. Więźba może być produkowana z tradycyjnej tarcicy lub z materiałów prefabrykowanych.

Więźba dachowa

Więźba dachowa

Więźba tradycyjna

Więźba dachowa najczęściej powstaje z tarcicy obrzynanej. Jest to najbardziej popularny materiał. Najlepiej nadają się do tego drzewa iglaste takie jak sosna, świerk lub jodła, gdyż zawierają w sobie żywicę, która ma działania konserwujące. Przy zakupie drewna na więźbę znaczenie ma również klasa wytrzymałości oznaczająca wytrzymałość na zgniatanie przy wilgotności drewna 12%. Oznacza się ją np. C24, C30, C35. Im klasa jest wyższa tym drewno jest bardziej wytrzymale.

Każdy projekt domu posiada listę elementów potrzebnych do budowy więźby na konkretny dach. Dlatego też, w celu zakupu więźby na dach należy udać się z projektem do tartaku lub składu budowlanego, gdzie obsługa przygotuje nam odpowiednie ilości drewna. Drewno na więźbę powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane.

Po zakupie drewna najlepiej od razu rozpocząć prace budowlane. Jeżeli będziemy zbyt długo z tym zwlekać, a drewno będzie magazynowane w złych warunkach atmosferycznych, może stracić swoją odpowiednią wilgotność, która powinna wahać się między 7% a 13%. Jeżeli drewno będzie zbyt wilgotne, więźba dachowa nie będzie wytrzymała, a do tego będzie się giąć.

Oprócz tarcicy, na więźbę dachową, można zastosować również drewno klejone. Występuje ono w postaci gotowych elementów, które klejone jest z kilku podłużnych warstw listew lub forniru, jest czterostronnie strugane i fabrycznie lakierowane lub bejcowane.

Innym materiałem jest drewno KVH czyli tarcica o bardzo wysokiej jakości, produkowana według rygorystycznych norm. Może występować w formie dwuteowników czyli belek dwuteowych, podłużnego pasa sklejki, płyty OSB lub stalowej kratownicy. Do dłuższych krawędzi dwuteownika przymocowane są belki stropowe.

Więźba prefabrykowana

Więźbę dachową można również stawiać z gotowych elementów nazywanych wiązarami lub dźwigarami. Najprostsze elementy mają kształt trójkąta, który składa się z tzw. pasa dolnego oraz krokwi, które tworzą boki. Między nimi biegną również elementy usztywniające np. słupki i krzyżulce. Poszczególne belki są czterostronnie strugane, ściskane i łączone perforowanymi płytkami, a następnie skręcane. Gotową więźbę prefabrykowaną warto zamówić, jeżeli mamy na uwadze skrócenie czasu budowy dachu. Trzeba jednak pamiętać, że należy ją odpowiednio wcześnie zamówić, gdyż czas dostawy może wynosić nawet ok. 6 tygodni.
Alternatywą dla tradycyjnej lub prefabrykowanej więźby mogą być profile stalowe lub dach żelbetowy Pierwsze rozwiązanie jest stosunkowo drogie, ale lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie warunków atmosferycznych, gnicie czy uszkodzenia przez owady. Coraz częściej buduje się również dachy z betonu zbrojonego. Są one bardzo wytrzymałe, odporne na zerwanie przez wichury. Są jednak kosztowne, a do ich produkcji zużywa się sporo drewna na szalunki. Alternatywa dla tego typu „więźby” może być zastosowanie płyt prefabrykowanych z betonu komórkowego.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*