Rynny stalowe czy PVC?

Choć często bagatelizowany, tak wybór systemu rynnowego jest bardzo ważnym etapem planowania budowy domu. Orynnowanie musi bowiem efektywnie odprowadzać wodę z dachu nawet w czasie intensywnych opadów. Źle dobrane może nieprawidłowo spełniać swoje zadanie, co skutkować będzie np. nawilgacaniem murów czy fundamentów budynku. Oczywiście jest to element, który dodatkowo pełni funkcję ozdobną.

W czasie przeglądania rozwiązań często pojawia się wątpliwość – postawić na nowoczesne rynny PCV, stalowe z ocynkiem czy wykonane z tytan-cynku? W tym artykule na to pytanie odpowiadają specjaliści firmy Galeco. Przeczytaj ich odpowiedzi i sprawdź czym się kierować, aby dokonać słusznego wyboru!

rynny galeco

Zarówno rynny stalowe, jak i z PCV są równie skuteczne

Warto zacząć od tego, co dla każdego właściciela budynku powinno być najważniejsze – skuteczność odprowadzania deszczówki z dachu. Pod tym kątem zarówno rynna metalowa, a więc stalowa z ocynkiem, jak i PCV sprawdzi się doskonale. Podstawowym warunkiem jest to, aby odpowiednio dobrać orynnowanie do parametrów technicznych budynku. Na czym to polega?

Poszczególne systemy rynnowe wykazują się konkretną wydajnością, a więc maksymalną ilością wody, jaką są w stanie odprowadzać. To ile może jej spływać z pokrycia dachowego, zależy od jego powierzchni. Im jest większa, tym szerszy musi być przekrój rur.

Pod kątem skuteczności działania ważny jest również prawidłowy montaż. Należy trzymać się zarówno zaleceń producenta rynien, jak i ogólnie przyjętych norm budowlanych. Dobrym wyborem z pewnością będą nowoczesnerozwiązania systemowe. W ich przypadku łączenie ze sobą poszczególnych elementów orynnowania jest bowiem bardzo proste. Pomimo tego zawsze warto zlecić to zadanie specjalistom, niezależnie od tego, czy wybierzesz system PCV, stalowy z ocynkiem czy np. metalowy z tytan-cynku.

rynny stalowe galeco

Rynny z PCV i metalowe – krótka charakterystyka

Aby ułatwić sobie wybór orynnowania, powinieneś znać najważniejsze parametry rynien oraz podstawową charakterystykę dostępnych na rynku rozwiązań. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, biorąc za przykład nowoczesne systemy rynnowe Galeco(https://galeco.pl/rynny-rynna-systemy-rynnowe), w których rynny mogą być:

 • z PCV,
 • stalowe, zabezpieczone ocynkiem,
 • metalowe, gdzie większość materiału stanowi tytan-cynk.

Rynny z PCV

Bardzo popularny dziś materiał PCV to polichlorek winylu, a więc tworzywo sztuczne. Doskonale nadaje się do produkcji rynien z racji swojej odporności na czynniki atmosferyczne i niskiej wagi. Jednak w przypadku systemów rynnowych Galeco, stosowana jest jego ulepszona wersja, wykonana w nowoczesnej technologii koekstruzji. Proces ten znacząco podnosi parametry wytrzymałościowe materiału. Dzięki niemu jest on m.in.:

 • dużo solidniejszy,
 • odporniejszy na promieniowanie UV, co ogranicza zjawisko płowienia koloru orynnowania wystawionego na działanie promieni słonecznych,
 • mniej podatny na nagrzewanie, a więc i rozciąganie.

Rynna z PCV jest przy tym bardzo wytrzymała, czego dowodem jest 15-letnia gwarancja na uszkodzenia mechaniczne.

Rynny stalowe

W przypadku orynnowania stalowego masz do czynienia z profilami blaszanymi. Są cięższe od PCV, ale za to dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście metalowe elementy są podatne na działanie wilgoci, dlatego muszą być odpowiednio chronione przed korozją. W przypadku nowoczesnych systemów Galeco rynna ma ocynk, jak i aż 3 dodatkowe antykorozyjne zabezpieczenia, którymi kolejno są:

 • powłoka organiczna,
 • podkład,
 • warstwa pasywacyjna.

Efektem tego jest aż 35-letnia gwarancyjna na perforację blach, których grubość wynosi aż 0,6 mm.

System rynnowy Galeco Tytan-Cynk

Wartym opisania jest jeszcze jedna rynna metalowa, którą wykorzystuje system Tytan-Cynk. W tym przypadku również masz do czynienia z profilami blaszanymi, choć o zwiększonej grubości – 0,7 mm. Są wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wynika to z zastosowanego, nowoczesnego materiału. Użyty do produkcji metal w ponad 99% składa się bowiem z cynku. W efekcie jest to niewątpliwie orynnowanie długowieczne, co czyni jego zakup niezwykle opłacalną inwestycją.

Rynny PCV czy metalowe – które wybrać?

Dokonując wyboru konkretnego systemu rynnowego i wahając się pomiędzy rozwiązaniami metalowymi i z PCV, musisz iść na pewien kompromis. Z czego to wynika?

Rynna stalowa z ocynkiem jest bardzo trwała, ale za to wymaga regularnej konserwacji. Z kolei w przypadku tworzywa sztucznego masz do czynienia z sytuacją odwrotną. Żywotność takiego orynnowania będzie krótsza, ale z drugiej strony jest ono w zasadzie bezobsługowe.

Istnieje także alternatywa, czyli wspomniane metalowe profile systemu Tytan-Cynk od Galeco. Łączą one zalety PCV i stali, a przy tym eliminują główne wady obu tych materiałów. Są jednak sporo droższe, ale z drugiej strony pamiętaj, że stawiając na nie, zyskujesz spokój na dziesięciolecia. W efekcie taka inwestycja z pewnością się zwróci.

Ponadprzeciętna żywotność rynien stalowych

Niewątpliwie ponadprzeciętna wytrzymałość to największa zaleta stalowych systemów rynnowych. W przypadku rozwiązań Galeco metalowa rynna jest m.in.:

 • zabezpieczona aż 4 warstwami antykorozyjnymi, w tym nowoczesnym ocynkiem,
 • niepodatna na obciążenia wynikające z odprowadzania dużej ilości wody w czasie ulewnego deszczu,
 • bardzo odporna na różnego rodzaju czynniki mechaniczne.

Ważną zaletą tego orynnowania jest również wyjątkowa prostota jego czyszczenia. Z powyższych powodów poleca się je szczególnie w przypadku budynków położonych na terenach, gdzie często występują wichury i obfite opady. Warto stosować je także na dachach o bardzo dużej powierzchni.

Naturalnie pamiętaj o tym, że stalowe systemy rynnowe muszą regularnie przechodzić przeglądy techniczne. Wszystkie głębokie rysy czy odpryski zewnętrznych powłok należy oczyścić, a następnie zabezpieczyć. Jeśli doszło do przerwania warstwy ocynku, w miejscu takim szybko zacznie pojawiać się korozja.

O rynnach z PCV możesz zapomnieć na lata!

Czas teraz przyjrzeć się nowoczesnym rynnom z PCV, których najważniejszą zaletą jest niewątpliwie bezobsługowość. Jeśli wybierzesz dobrej klasy orynnowanie, najlepiej firmy Galeco, po jego montażu na lata zapomnisz o konserwacji. Oprócz tego są to bardzo lekkie systemy rynnowe, dzięki czemu ich montaż jest wyjątkowo prosty. Warto wspomnieć jeszcze o idealnie gładkiej powierzchni profili. Utrudnia ona osadzanie się zanieczyszczeń, przez co rzadziej trzeba je czyścić.

Z kolei największym mankamentem jest z pewnością tendencja do odkształcania rynien wystawionych na działanie promieni słonecznych. W związku z tym ich montaż na budynku jest niewskazany od strony mocno nasłonecznionej. Należy także unikać wykorzystywania tego orynnowania do odprowadzania wody z bardzo dużych połaci dachowych.

Rynny PCV wręcz idealnie nadają się do mniejszych dachów, zarówno domów, jak i małych, wolnostojących budynków, np. garaży czy tarasów. Choć takie systemy rynnowe wymagają konserwacji, tak warto regularnie kontrolować ich stan pod kątem pęknięć i nieszczelności

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*