Dachówka - dostępne kształty

Dachówka to przede wszystkim materiał zabezpieczający dach i cały budynek. Ma jednak walory dekoracyjne. Jaką dachówkę wybrać?

dachowki

Zalety dachówki

Dachówka, jako pokrycie dachowe, ma sporo zalet zauważanych przez inwestorów. Przede wszystkim jest to materiał trwały na lata i odporny - nie straszny mu wiatr czy korozja. Ponadto gwarantuje doskonałą izolację cieplną, a także akustyczną. W związku z tym nie trzeba się obawiać o dudnienie w czasie opadów intensywnego deszczu czy gradu, a ceramiczne pokrycie chroni również przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.

Przez wielu uważana jest także za pokrycie estetyczne, ponadczasowe i pasujące do niemal każdego rodzaju budownictwa. Dachówka dostępna jest w różnych kształtach i kolorach.

Ważną zaletą dachówki jest fakt, że jest ona poręczna, jej przenoszenie i montaż są wygodne i bezpieczne. Maksymalną szczelność pokrycia gwarantują elementy montażowe, które ukryte są pod zakładkami (klamry lub wkręty). W przypadku uszkodzeń i konieczności modyfikacji pokrycia dachowego, dachówka jest łatwa w demontażu, a dodatkowo można zdjąć tylko fragment dachu (co nie jest możliwe w przypadku blachodachówki, kiedy zdjęcia wymaga cały arkusz). Nowoczesna dachówka to również idealna baza do łatwego zamontowania dodatkowych akcesoriów, np. systemu komunikacji dachowej.

dachówka - kształty

Rodzaje dachówek

Dachówki mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego też mają różne kształty i kolory. Klasyfikacja dachówek może się więc odbywać ze względu na różne czynniki.

Materiał dachówek

Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są dachówki, można je podzielić na:

 1. dachówki ceramiczne
 2. dachówki betonowe - cementowe.

Dachówki ceramiczne wykonane są z gliny wypalanej następnie w bardzo wysokiej temperaturze. Są trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia i długowieczne. Z kolei cementowe dachówki tworzy się z betonu wykończonego warstwą szkliwa ceramicznego. Są tańsze i mniejsze niż dachówki ceramiczne.

Kształt dachówek

Innym podziałem jest ten ze względu na kształt dachówek. Tutaj wymienić można takie pokrycia dachowe jak:

 1. dachówka tradycyjna - np. mnich-mniszka; idealna do budownictwa tradycyjnego, nadaje szlachetnego wyglądu budynkom
 2. dachówka karpiówka - gładka dachówka bez żłobień z prostym lub łuskowym zakończeniem, układana na łuskę lub koronkę jedna na drugą
 3. dachówka zakładkowa - łatwa w układaniu, z pojedynczym lub podwójnym zamkiem od góry oraz z boku
 4. dachówka zakładkowa przesuwna (suwakowa) - idealna do renowacji i pokrycia krzywych dachów.

Te typy dachówek mają różne rodzaje, między innymi:

 • dachówka karpiówka
 • dachówka renesansowa
 • dachówka marsylka
 • dachówka holenderska (np. esówka)
 • dachówka płaska (nowoczesna)
 • dachówka mnich-mniszka
 • dachówka romańska
 • dachówka reńska.

Wykończenie dachówek

Istotne jest także wykończenie dachówek, które w praktyce określa rodzaj natężenia połysku na powierzchni dachówki. Wybór mamy od bardzo mocno połyskujących dachówek aż po te matowe:

 1. dachówka glazura - o wysokim połysku
 2. dachówka angoba szlachetna - o wyraźnym połysku
 3. dachówka angoba - o wykończeniu półmatowym
 4. dachówka naturalna - o wykończeniu matowym.
dachówki

Którą dachówkę wybrać?

Trudno jednoznacznie określić, który rodzaj dachówki będzie najlepszy. Wiele zależy od rodzaju dachu i konstrukcji, a także stylu całego budynku. Niezaprzeczalnie jednak na prostych dachach (także nowoczesnych) sprawdzają się dachówki holenderskie, marsylka lub dachówka renesansowa. Z kolei jeśli Twój dach ma bardziej skomplikowaną konstrukcję, lepiej wybierz karpiówkę. Natomiast tradycyjne i klasyczne w wyglądzie budynki powinny być wykończone karpiówką, betonową dachówką romańską lub ceramiczną dachówką mnich-mniszka.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*