Czy blacha dachowa jest trwała?
Pokrycia dachowe z blachy w wielu aspektach przewyższają swoimi walorami tradycyjne rozwiązania dekarskie. Oczywiście ostateczny wybór powinien uwzględniać wymogi architektoniczne, ukształtowanie i wytrzymałość konstrukcji więźby, możliwości budżetowe, a nawet region kraju, w którym stawiany jest lub stoi budynek (warunki atmosferyczne).
Dlatego warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z zaletami stosowania blachy, tym bardziej że jest to materiał tani i prosty w montażu.
Budmat
Blacha dachowa – na co zwrócić uwagę przed wyborem?
Przede wszystkim należy uwzględnić wytrzymałość dachu, która z wiekiem ulega stopniowemu obniżeniu. Aspekt ten ma kolosalne znaczenie w kontekście starszych budynków poddawanych pracom remontowym, gdzie więźba dachowa jest już mocno wyeksploatowana lub cienka.
Ciężar konwencjonalnych dachówek mieści się w zakresie od 35 do 70 kilogramów na metr kwadratowy. W połączeniu z naniesionym śniegiem bądź liśćmi wielkość ta ulega znaczącemu zwiększeniu.
W przypadku blachy dachowej, niezależnie od rodzaju pokrywy, mowa będzie o obciążeniu konstrukcji dachu wynoszącym maksymalnie od 4 do 5 kilogramów.
Do dyspozycji inwestorów są blachy:
- stalowa;
- trapezowa;
- blachodachówki.
Wypada także wspomnieć o tym, że płaska powierzchnia pokrycia z blachy zapobiega gromadzeniu się wszelkich pozostałości po jesieni czy zimie. Poza tym opady atmosferyczne w sposób naturalny utrzymują dach w czystości.
Nabywając blachę, należy uwzględnić:
- grubość rdzenia stalowego;
- zastosowane warstwy ochronne i wykończeniowe;
- jakość blachy dachowej gwarantowana przez uznanych producentów;.
- gwarancja udzielana przez producenta i dystrybutora.
Ruukki
Grubość rdzenia stalowego blachy
Im grubsza będzie grubość rdzenia stalowego blachy, znajdującej się pod warstwą ochronną, tym większa wytrzymałość pokrycia w zderzeniu z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba przypomnieć, że parametry wytrzymałościowe w przypadku blachy dachowej uznanego producenta mogą być zachowane nawet przez 50 lat!
W wielu przypadkach grubość zostaje zwiększona aż do 0,55 mm. A w przypadku blachodachówek grubość rdzenia osiąga nawet 0,9 mm. Zabieg ten ma na celu w poprawę szczelności i wytrzymałości dachu.
Blachy Pruszyński
Warstwy ochronne i wykończeniowe blachy
Blachy dachowe pokrywane są specjalistycznymi powłokami ochronnymi, co ma zabezpieczyć je przed korozją, a także utrwalić kolor. W bogatej ofercie handlowej klient znajdzie:
- blachy ocynkowane;
- blachy pokryte alucynkiem;
- blachy powlekane tworzywami sztucznymi (np. poliester, poliuteran czy poliwinyl).
Spód blachy dachowej chronią farby podkładowe lub powłoki akrylowe, epoksydowopoliestrowe lub poliestrowe.
Jakość blachy dachowej gwarantowana przez uznanych producentów
Mając na względzie wieloletnią eksploatację pokrycia dachowego z blachy, warto zainteresować się produktami pochodzącymi od najlepszych producentów blach, uznanych nie tylko w kraju, lecz także na całym świecie.
W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują wyroby oferowane przez Zintegrowaną Sieć Hurtowni Dachowych 4D grupa, która w swojej ofercie posiada blachy dachowe i blachodachówki czołowych marek np. Blachy Pruszyński, Blach Profil2, Ruukki, Budmat, Blachpol.
Gwarancja udzielana przez producenta i dystrybutora
O jakości i trwałości nabywanej blachy dachowej świadczy gwarancja udzielana przez producenta lub dystrybutora. W przypadku wyrobów pochodzących z niewiadomego źródła nie ma mowy o ochronie konsumenckiej, co jest sygnałem, że blacha została wyprodukowana ze stali o niskiej jakości lub jest słabo zabezpieczona przed korozją.
Blacha dachowa – czy warto?
Uniwersalność blachy dachowej wynika z faktu, iż może być wykorzystana zarówno na dachach o prostych kształtach, jak i tych bardziej skomplikowanych.
Dodatkowym atutem jest także niska cena, co pozwala osiągnąć korzystny stosunek ogólnych kosztów do jakości wykonania pokrycia dachu z blachy dachowej.
BP2.eu