Jakie rynny wybrać plastikowe czy metalowe?
Solidny dach, zapewniający ochronę przed wiatrem i wilgocią, to podstawa wykończenia każdego budynku. Istotne znaczenie ma to, by wilgoć nie gromadziła się na dachu, nie zalegała w szczelinach ani na połaci dachowej, a także nie obciążała nadmiernie konstrukcji.
Dzięki zastosowanym spadkom, wilgoć może spływać w dół. Jednak ważne jest, by nie spływała po ścianach budynku, a została usunięta w skuteczny sposób. Tu doskonale sprawdza się system rynnowy. Pojawia się jednak pytanie jakie rynny wybrać - plastikowe czy metalowe?
Czym powinien się charakteryzować dobry system rynnowy?
Wybierając system rynnowy należy pamiętać, że powinien być solidny i trwały. Rynny dachowe powinny skutecznie odprowadzać nadmiar wilgoci bez uszkodzenia elewacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu na jej powierzchni nie pojawiają się nieestetyczne zacieki. Rynna powinna być wytrzymała, aby mogła odprowadzić dużą ilość wilgoci w czasie ulewy czy śnieżycy i nie uległa uszkodzeniu pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak wiatr, silne nasłonecznienie, czy właśnie wilgoć. Istotne znaczenie ma solidny sposób mocowania rynien, tak by nie zagrażały osobom znajdującym się w pobliżu budynku, a także radziły sobie z dużym obciążeniem. System rynnowy powinien być odporny na korozję, mróz, a także upał. Warto zatem przyjrzeć się specyfikacji zarówno rynien plastikowych, jak i metalowych, by wybrać najlepsze rozwiązanie.
Poznaj specyfikę rynien plastikowych
Największą zaletą rynien plastikowych jest fakt, że są lekkie, zatem nie obciążają dodatkowo konstrukcji dachu. Ma to znaczenie przy zastosowaniu cięższego pokrycia dachowego takiego jak choćby dachówka ceramiczna. Należy wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia, gdyż rynna dachowa montowana jest jeszcze przed jego położeniem. Rynny plastikowe cieszą się popularnością także ze względu na niską cenę i łatwość montażu. Mają gładką powierzchnię, dlatego dobrze odprowadzają wilgoć. Jednak nie mają oczywiście samych zalet. Mankamentem może być fakt, że są podatne na uszkodzenia i na pewno pod wpływem dużego ciężaru mogą ulegać uszkodzeniu. Takie rynny mogą płowieć pod wpływem silnego słońca, za to nie ma oczywiście problemu z korodowaniem, w końcu wykonane są z PVC. Zaletą rynien plastikowych jest także fakt, że są dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej, zatem można je dopasować do kolorystyki połaci dachowej.
Rynna plastikowa
Jakie zalety i wady mają rynny metalowe?
Wybór może paść na rynny metalowe. Są one droższym rozwiązaniem od rynien plastikowych. Oczywiście ze względu na użyty materiał są narażone na korodowanie. Ten problem producenci ograniczają stosując stal ocynkowaną przy produkcji tego rodzaju rynien dachowych. Największą zaletą rynien metalowych jest ich wytrzymałość. Przy odpowiednim montażu mogą wytrzymać naprawdę spore obciążenie, np. w przypadku silnych opadów śniegu lub ulew. Konstrukcja jest mocna i może służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany czy naprawy rynny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet rynny ocynkowane z czasem mogą pokryć się rdzą. Warto zatem co pewien czas je konserwować.
Rynna metalowa
Na które rynny warto się zdecydować - plastikowe czy metalowe?
Tak naprawdę każde rozwiązanie może się sprawdzić pod warunkiem, że dobierze się je do połaci dachowej. Trzeba pamiętać o ograniczeniach każdego z rozwiązań i tym, jak ważny jest prawidłowy i solidny montaż. Żaden budynek nie może obyć się bez rynien dachowych. Plastikowe rynny to rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym. Z kolei rynny metalowe zapewniają większą trwałość i odporność na obciążenie, nawet przy zmiennych warunkach atmosferycznych czy długotrwałych opadach.