Blachodachówka - obalamy mity!

Blachodachówka to lekki i efektowny materiał na pokrycie dachu. Polecany jest szczególnie do nowoczesnego budownictwa, ale tak naprawdę pasuje do każdego budynku. Sprawdź, jakie mity krążą wokół blachodachówki.

Blachodachówka - co to jest?

Blachodachówka to popularne i lekkie pokrycie dachowe, które powstaje z arkuszy blachy profilowanej ze stalowym lub aluminiowym rdzeniem. Całość wykończona jest specjalną powłoką - od matowej do takiej z połyskiem. Najczęściej blask blachodachówce nadaje specjalna warstwa żywicy, która przy okazji zabezpiecza pokrycie przed porastaniem. Równie dobrze mogą to być posypki chroniące dach przed mchem i grzybami.

Zalety blachodachówki

Blachodachówka występuje w formie dużych arkuszy. Dzięki temu jej układanie na dachu jest stosunkowo szybkie i łatwe. Materiał ten nie nasiąka wodą, dlatego pod wpływem wilgoci nie zmienia się jego ciężar. Szacuje się, że blachodachówka jest trwała przez około 25-70 lat, ale producenci najczęściej udzielają gwarancji jedynie na około 10-15 lat. Ten materiał potrafi z powodzeniem imitować zwykłą dachówkę, a jest od niej tańszy. Dostępny jest w wielu kolorach i wariantach wykończenia.

Wady blachodachówki

Niestety blachodachówka ma też kilka mankamentów. Po pierwsze trzeba ją odpowiednio zamontować, ponieważ pod wpływem temperatury potrafi zwiększać swoje wymiary. Ponadto jest podatna na korozję. Nawet najmniejsze zarysowanie potrafi wyrządzić ogromne szkody. Oprócz tego, często wraz z upływem lat, blacha blaknie i traci swój pierwotny połysk. Mieszkańcy poddasza mogą również narzekać na słabą izolację akustyczną.

blachodachówka

Blachodachówka - fakty i mity

W szerokim gronie można się spotkać z różnymi opiniami dotyczącymi blachodachówki. Część z nich jest prawdziwa, ale część to tylko wyssane z palca teorie. Poniżej przedstawiamy niektóre fakty i mity dotyczące blachodachówki.

Blachodachówka wymaga regularnego czyszczenia - PRAWDA

Prawdą jest, że regularne czyszczenie blachodachówki jest wskazane. Nie jest to jednak nic skomplikowanego - wystarczy polewać ją wodą od kalenicy do dołu. Po takim czyszczeniu należy jednak sprawdzić, czy nie pojawiły się rysy lub zadrapania na jej powierzchni. Po umyciu i osuszeniu, warto pokryć dach farbą renowacyjną, która zabezpieczy przed rdzą.

Blachodachówka to gorszy zamiennik dachówki - FAŁSZ

Choć blachodachówka jest tańsza od dachówki, jakościowo wcale nie jest gorsza. Ani pod względem technicznym, ani estetycznym. Nowoczesne blachodachówki potrafią bowiem dokładnie imitować prawdziwą dachówkę. Wielość wzorów, kształtów i kolorów sprawia, że jest to solidna alternatywa dla dachówek.

Blachodachówka nadaje się tylko do prostych konstrukcji - FAŁSZ

Przyjęło się twierdzenie, że blachodachówka nie nadaje się do skomplikowanych pokryć dachowych. Tymczasem można ją dowolnie docinać lub wręcz zamówić pod konkretny wymiar w formie modułów. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania blachodachówki na skomplikowanej konstrukcji dachowej.

Blachodachówka jest mniej szczelna niż dachówka - FAŁSZ

Nie ma takiej możliwości, żeby blachodachówka była nieszczelna, pod warunkiem, że została poprawnie zamontowana. Arkusze układa się z zakładami, które nie pozwalają na przedostawanie się wody pod pokrycie. Oprócz tego blachodachówka ma specjalne dodatkowe rowki, które pomagają w skutecznym odprowadzeniu wody.

Blachodachówka oznacza gorszą izolację akustyczną - PRAWDA I FAŁSZ

Z jednej strony blachodachówka skutecznie przenosi dźwięki, przez co może powodować hałas. Niemniej jednak pełne deskowanie z matą wygłuszającą czy ułożenie dodatkowej warstwy wełny mineralnej potrafi niwelować niedogodności i wyciszać hałasy z zewnątrz.

Bądź z nami

w kontakcie

4D Grupa Sp. z o.o. | Coded by Bravelab | Designed by D|Studio*