Dachówka – dostępne kształty
Dachówka to przede wszystkim materiał zabezpieczający dach i cały budynek. Ma jednak walory dekoracyjne. Jaką dachówkę wybrać?
Zalety dachówki
Dachówka, jako pokrycie dachowe, ma sporo zalet zauważanych przez inwestorów. Przede wszystkim jest to materiał trwały na lata i odporny – nie straszny mu wiatr czy korozja. Ponadto gwarantuje doskonałą izolację cieplną, a także akustyczną. W związku z tym nie trzeba się obawiać o dudnienie w czasie opadów intensywnego deszczu czy gradu, a ceramiczne pokrycie chroni również przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.
Przez wielu uważana jest także za pokrycie estetyczne, ponadczasowe i pasujące do niemal każdego rodzaju budownictwa. Dachówka dostępna jest w różnych kształtach i kolorach.
Ważną zaletą dachówki jest fakt, że jest ona poręczna, jej przenoszenie i montaż są wygodne i bezpieczne. Maksymalną szczelność pokrycia gwarantują elementy montażowe, które ukryte są pod zakładkami (klamry lub wkręty). W przypadku uszkodzeń i konieczności modyfikacji pokrycia dachowego, dachówka jest łatwa w demontażu, a dodatkowo można zdjąć tylko fragment dachu (co nie jest możliwe w przypadku blachodachówki, kiedy zdjęcia wymaga cały arkusz). Nowoczesna dachówka to również idealna baza do łatwego zamontowania dodatkowych akcesoriów, np. systemu komunikacji dachowej.
Rodzaje dachówek
Dachówki mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego też mają różne kształty i kolory. Klasyfikacja dachówek może się więc odbywać ze względu na różne czynniki.
Materiał dachówek
Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są dachówki, można je podzielić na:
- dachówki ceramiczne
- dachówki betonowe – cementowe.
Dachówki ceramiczne wykonane są z gliny wypalanej następnie w bardzo wysokiej temperaturze. Są trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia i długowieczne. Z kolei cementowe dachówki tworzy się z betonu wykończonego warstwą szkliwa ceramicznego. Są tańsze i mniejsze niż dachówki ceramiczne.
Kształt dachówek
Innym podziałem jest ten ze względu na kształt dachówek. Tutaj wymienić można takie pokrycia dachowe jak:
- dachówka tradycyjna – np. mnich-mniszka; idealna do budownictwa tradycyjnego, nadaje szlachetnego wyglądu budynkom
- dachówka karpiówka – gładka dachówka bez żłobień z prostym lub łuskowym zakończeniem, układana na łuskę lub koronkę jedna na drugą
- dachówka zakładkowa – łatwa w układaniu, z pojedynczym lub podwójnym zamkiem od góry oraz z boku
- dachówka zakładkowa przesuwna (suwakowa) – idealna do renowacji i pokrycia krzywych dachów.
Te typy dachówek mają różne rodzaje, między innymi:
- dachówka karpiówka
- dachówka renesansowa
- dachówka marsylka
- dachówka holenderska (np. esówka)
- dachówka płaska (nowoczesna)
- dachówka mnich-mniszka
- dachówka romańska
- dachówka reńska.
Wykończenie dachówek
Istotne jest także wykończenie dachówek, które w praktyce określa rodzaj natężenia połysku na powierzchni dachówki. Wybór mamy od bardzo mocno połyskujących dachówek aż po te matowe:
- dachówka glazura – o wysokim połysku
- dachówka angoba szlachetna – o wyraźnym połysku
- dachówka angoba – o wykończeniu półmatowym
- dachówka naturalna – o wykończeniu matowym.
Którą dachówkę wybrać?
Trudno jednoznacznie określić, który rodzaj dachówki będzie najlepszy. Wiele zależy od rodzaju dachu i konstrukcji, a także stylu całego budynku. Niezaprzeczalnie jednak na prostych dachach (także nowoczesnych) sprawdzają się dachówki holenderskie, marsylka lub dachówka renesansowa. Z kolei jeśli Twój dach ma bardziej skomplikowaną konstrukcję, lepiej wybierz karpiówkę. Natomiast tradycyjne i klasyczne w wyglądzie budynki powinny być wykończone karpiówką, betonową dachówką romańską lub ceramiczną dachówką mnich-mniszka.
artykuły